Zaloguj

Dowiedz się więcej na temat rynku nieruchomości

Znajdź swoje wymarzone mieszkanie!

Jak kupić mieszkanie – poradnik

27.07.2017

Jak kupić mieszkanie – poradnik

Kiedy w życiu przychodzi ten szczęśliwy, ale i stresujący moment nabycia pierwszego mieszkania, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań. Decyzja o zainwestowaniu sporej gotówki jest zbyt istotna, żeby podejmować ją pochopnie. Sprawdź, co musisz zanalizować w pierwszej kolejności.

 

1. Ustalenie budżetu

Mogłoby się wydawać, że proces zakupu mieszania powinien się zacząć od odnalezienia wymarzonego lokum. Nic bardziej mylnego! W sytuacji, kiedy mieszkanie okaże się za drogie albo, gdy bank odmówi zbyt wysokiego kredytu, cała nasza energia przeznaczona na szukanie lokalu pójdzie na marne. Żeby uniknąć zbędnych rozczarowań, warto na samym początku sprawdzić swoją zdolność kredytową. Maksymalny pułap gotówki do uzyskania od banku obliczymy, biorąc pod uwagę wysokość wynagrodzenia i innych dochodów, rodzaj zatrudnienia i sumę wszystkich comiesięcznych zobowiązań. Koniecznie oszacuj wysokość wkładu własnego – nawet biorąc kredyt, musisz pokryć z własnych środków od 10% do 20% wartości mieszkania. W planowanym budżecie uwzględnij ratę kredytu, czynsz, rachunki, jedzenie i wszelkie inne potrzeby. Nie wyrównuj dochodów i wydatków – pozostaw miejsce na oszczędności.

 

2. Wybór lokalizacji

Ogromnie ważną kwestią jest kwestia lokalizacji. Zadecyduj, gdzie chciałbyś mieszkać, biorąc przy tym uwagę dojazd do pracy i centrum miasta. Komunikacja jest niezwykle istotna – liczy się każdy jej aspekt, od odległości do przystanków, po dostępność miejsc parkingowych. Poznaj bliżej interesujące Cię dzielnice – sprawdź, gdzie leżą najbliższe sklepy, park, kościół, szkoła, gabinet lekarski itd. Koniecznie zajrzyj do miejscowych planów zagospodarowania terenu i zobacz, jak sytuacja będzie się zmieniać przez najbliższe kilka lat. Dobrze przeanalizuj potrzeby i oczekiwania swoje i swojej rodziny. Jedni wolą prestiżowe ulice położone blisko centrum, a inni wolą bardziej ciche i spokojne okolice.

 

3. Wybór mieszkania

Wiesz już, ile masz pieniędzy i jaka okolica Cię interesuje? Pora na znalezienie idealnego lokum. Bierz pod uwagę metraż, rozkład pomieszczeń i dodatkowe udogodnienia (winda, piwnica, zsyp). Zastanów się jednak, czy warto płacić za balkon czy zadaszone miejsce parkingowe, jeśli nie potrzebujesz takich możliwości. Jeszcze jedna ważna decyzja, którą musisz podjąć, dotyczy standardu wykończenia lokalu. Możesz wybrać wykończenie „pod klucz” (dające możliwość natychmiastowej przeprowadzki) albo standard deweloperski (co oznacza, że lokal wymaga samodzielnego wykończenia). W znalezieniu perfekcyjnego lokalu pomogą Ci wyszukiwarki mieszkań, na przykład prowadzona przez nas Wyszukiwarka Mieszkań.

 

4. Starania o kredyt mieszkaniowy

 

Żeby otrzymać kredyt, musisz złożyć do banku stosowny wniosek i załączyć do niego potrzebne dokumenty, w tym zaświadczenie o zarobkach. Wcześniej koniecznie zadbaj o swoją zdolność kredytową – podejmuj się choćby krótkoterminowych zobowiązań i spłacaj je w terminie.

W przypadku kupna mieszkania na rynku wtórnym, niektóre banki wymagają przedłożenia umowy przedwstępnej ze sprzedającym. Jeśli zaś chodzi o zakup lokum u dewelopera, będziesz musiał przedstawić bankowi prospekt informacyjny z częścią indywidualną, a w nim: plan zagospodarowania działek znajdujących się w pobliżu, informacje o dotychczas zrealizowanych inwestycjach, ewentualne dane na temat toczących się postępowań egzekucyjnych oraz umowę deweloperską i/albo rezerwacyjną.

Kiedy bank wyda pozytywną decyzję i przyzna Ci kredyt, pozostanie podpisanie umowy kredytowej. Dobrze wczytaj się w warunki umowy. Przy obciążeniu hipotecznym konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia. Możesz, ale nie musisz wybrać ubezpieczenia oferowanego przez bank – jeśli inne opcje będą korzystniejsze, skorzystaj z nich.

 

5. Formalności

Jeśli umowa kredytowa zostanie zawarta, pozostaje już tylko podpisanie umowy ze sprzedawcą mieszkanie (pod postacią aktu notarialnego). Dopilnuj, aby podpisać specjalny protokół zdawczo-odbiorczy, w którym zostaną uwzględnione wszelkie zastrzeżenia. Pamiętaj, żeby:

- spisać stan liczników,

- opłacić w Urzędzie Skarbowym podatek od czynności cywilnoprawnych,

- złożyć w Urzędzie Miasta deklarację podatkową,

- złożyć w sądzie wniosek o wpisanie hipoteki do księgi wieczystej.

 

Mamy nadzieję, że udało się nam rozwiać choć część Twoich wątpliwości i wiesz już jak kupić mieszkanie. Oczywiście nie jest to proste, ale znalezienie wymarzonego miejsca wymaga poświęcenia i czasu. 

Zadaj nam pytanie


Załóż bezpłatne konto i dodawaj oferty mieszkań

Zaprezentuj swoją nieruchomość tysiącom internautów!

LinkedIn Tweeter Facebook